1. Stwórz listę swoich celów - rozpocznij swoją aktywność od ustalenia tego, co chcesz zrobić w danym dniu. Dla ułatwienia możesz podzielić dzień na kilka części i niektórym z nich przypisać rzeczy do wykonania. To ważne, by w myślach przeanalizować, co będziesz dzisiaj robić i jakie miejsca odwiedzisz, w ten sposób możesz udoskonalić swój plan. Najważniejsze jednak jest uporządkowanie oraz zapisanie ich według priorytetów. Wykreślaj w ciągu dnia te zadania, które już są zakończone. To, czego nie udało Ci się zrobić w danym dniu, przenieś do listy zadań na kolejny dzień.
2. Zadbaj o krótkie przerwy w ciągu dnia - postaraj się zrobić w ciągu dnia kilka 5 minutowych przerw, a gdy wrócisz do swoich zajęć będziesz mogła się lepiej skoncentrować na swoim zadaniu. Jeśli zapominasz o takich krótkich chwilach relaksu stajesz się mniej wydajna i rozdrażniona.
3. Dobrze się wysypiaj – każda z nas dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje od 6 do 8 godzin snu w ciągu doby. Planując swój dzień uwzględnij czas na sen. Zbyt mała jego ilość powoduje spadek naszej wydajności.
4. Unikaj „pożeraczy czasu” – oglądania telewizji, przeglądania stron w Internecie, długich rozmów przez telefon do czasu, aż nie zrobisz wszystkiego, co zaplanowałaś wykonać w danym dniu. Zrób mały eksperyment i przez dwa tygodnie zapisuj ile czasu poświęciłaś na powyższe „przyjemności”. Dzięki temu dowiesz się, kiedy i ile cennych chwil na to straciłaś (konkretne dni tygodnia, konkretne godziny), być może będzie to pomocne i łatwiej będzie Ci zapanować nad własnym rozkładem dnia. Po przyjściu z pracy, szkoły, zjadasz obiad i siadasz przed swoim komputerem, z 15 minut robi się godzina a później jesteś na tyle rozleniwiona, że do końca dnia snujesz się po domu. Pracę zaczynasz dopiero o 13, więc do południa nie robisz nic ciekawego. Brzmi znajomo? Znajdź krytyczny moment swojego dnia, zjedz coś lekkiego, idź na piętnastominutowy spacer, weź prysznic i użyj ulubionego balsamu. Gotowa do dalszego działania?
5. Zorganizuj swoją przestrzeń - zadbaj o porządek w szafkach, swoim samochodzie, i torebce, wyrzuć wszystkie niepotrzebne rzeczy, przeterminowane kosmetyki, stare notatki. Organizacja ułatwia życie, dzięki niej mniej czasu poświęcisz na szukanie danej rzeczy i … sprzątanie. Nie można osiągnąć wewnętrznej harmonii nie mając jej wokół siebie. Zaplanuj to, jako pierwsze zadanie na jutro i dotrzymaj planu, zobaczysz, że to bardzo łatwe.
6. Działaj zgodnie ze swoim rytmem – od dziecka wpajano Ci, że najlepsze efekty możesz osiągnąć ucząc się godzinach porannych, więc siedziałaś nad książkami w każde sobotnie i niedzielne przedpołudnie. Niestety nie działało. Zapewne już odkryłaś, że Twoja największa efektywność jest w godzinach wieczornych. Zastanów się, kiedy jest „Twój czas” i uwzględnij to robiąc swoją listę zadań.
7. Zadaj sobie pytanie – kilka razy w ciągu dnia: „Czy to, co właśnie robię nie jest przypadkiem sposobem na uniknięcie tego, co jest naprawdę ważne?”